Jak przygotować Dziecko do pierwszego obozu/kolonii?

Mamy kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym Twoje Dziecko będzie bardziej gotowe, niż kiedykolwiek:

Pozwól Dziecku przenocować u koleżanki/kolegi. Nie będzie to 7 noclegów, ale jeden, który będzie jednak namiastką obozu – inne łóżko, zapach pościeli, inaczej skomponowane śniadanie, inaczej działający prysznic i być może delikatnie inne zasady w domu kolegi/koleżanki. Nawet jeśli plecak wróci z nieułożonymi w kosteczkę ubraniami, a bluza zostanie w domu kolegi, pochwal Dziecko, powiedz jaka jesteś dumna, jak cudownie sobie poradziło.

Chwal za samodzielność na każdym kroku. Za fryzurę, dobrze dobrane części garderoby , idealnie spakowany plecak na basen, powieszony po kąpieli ręcznik, odniesienie talerzyka do zlewu… A jeśli trzeba coś poprawić? “Świetnie sobie poradziłeś. Następnym razem pamiętaj, żeby… Niech Twoje Dziecko uwierzy, że jeśli chodzi o samodzielność nie ma sobie równych;)

Chcesz, żeby Twoje Dziecko poczuło się jeszcze pewniej? Porozmawiaj z Rodzicami Kolegów/Koleżanek z klasy/Kuzynostwa,  z którymi Twój Syn/Córka lubi spędzać czas – może uda Wam się wybrać obóz, na który będą mogli pojechać razem?

Opowiadaj swojemu Dziecku o obozach/koloniach, na które jeździłaś w młodości. O swoich małych sukcesach na obozie, o wspomnieniach, o nowych przyjaźniach, śmiesznych sytuacjach.

Pozwól Dziecku wziąć odpowiedzialność za finanse. Poproś, żeby zrobiło zakupy w lokalnym sklepie lub umów się na drobną kwotę kieszonkowego, którą będzie mogło samo rozporządzać.

Nawet jeśli sama masz obawy, nie mów o nich. Niech Twoje Dziecko mocno wierzy, że Ty i Tata też sobie świetnie poradzicie, kiedy ono będzie się świetnie bawić setki kilometrów z dala od domu. Z doświadczenia wiemy, że czasem to Rodzice bardziej tęsknią w czasie wyjazdu niż Dziecko, które najzwyczajniej w świecie jest zaabsorbowane warsztatami, nowymi relacjami, atrakcjami. Dla obopólnego komfortu, Ty jako Rodzic dobrze zaplanuj i wykorzystaj ten czas, naładuj akumulatory i też baw się równie dobrze, jak Twoje Dziecko.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

poprzedni następny
%d bloggers like this: